این مطلب ۱۱۰۰ بار خوانده شده
تاریخچه مسجد؛

تاریخچه مسجد جامع امام حسین (ع) جائینک

مسجد جامع امام حسین (ع) جائینک در روستایی به به همین نام از توابع بخش دلور شهرستان تنگستان واقع است.
فارسی

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج مساجد و محلات استان بوشهر، مسجد جامع امام حسین (ع) جائینک در روستایی به به همین نام از توابع بخش دلور شهرستان تنگستان واقع است. فاصله آن تا دلوار ۳ کیلومتر تا اهرم (مرکز شهرستان) ۲۰ کیلومتری و تاشهر بوشهر (مرکز استان) ۳۵ کیلومتر است. روستای جائینک با روستاهای همجوار دارای ۱۴۰۰ خانوار و در حدود ۵۰۰۰ نفر جعمیت است.

 

در سال ۱۳۴۲ شخصی نیکوکار به نام حاج عبدالله غلامی که از اهالی منطقه و مقیم کشور کویت بود، مسجد را باز زیربنای ۴۰ متر مربع بنا نهاد. پنج سال بعد یعنی در سال ۱۳۴۷ شخصی دیگر به نام حاج غلامحسین کریمی معرف به حاج غلام مسجد را توسعه داد و زیر بنای آن را به ۱۸۰ متر مربع رسانید و سرویس های بهداشتی جداگانه به آن اضافه نمود. این مسجد از سنگ مرجانی کوه های محل و گچ ساخته شده و سقف آن نیز از چندل یا همان تیرک چوبی از کشورهای کرانه جنوبی خلیج فارس آورده و آن را احداث کردند. معماری این بنا عبدالرضا مظلومی با همکاری جوانان همان محل آن را ساختند.

 

در سال ۱۳۸۸ برادران بلارک با مساعدت مردم محل، مسجد را مرمت و نوسازی کردند. ساختمان جدید با سنگ لاشه از کوه های اطراف برازجان و سیمان و ماسه دریایی احداث گردید و سقف آن را تیر آهن استفاده شد.  در داخل شبستان و محراب مسجد از سنگ گرانیت به کاررفته و بدنه بیرونی مسجد با آجر کار شد.

 

عرصه مسجد ۱۲۰۰ متر مربع است که ۱۸۰ متر مربع آن شبستان است. بانی و خدمتگزاران مسجد در سالهای گذشته بر عهده آقایان حاج عبدالحسین صفر(غلامی)، حاج غلامحسین کریمی و حاج حسین دانا پور (صفرپور ) و حاج رستم بلارک بود است در حال حاضر عبدالمحمد صفر پور تولیت مسجد را در دست دارد. مسجد به صورت هیات امنایی اداره می شود که اعضای آن در این زمان عبارتند از: سید جلیل حسینی، محمد کریمی، حاج محمد بلارک، حاج منصور موسایی و حاج غلامحسین هوشمند است.

 

پایان خبر/م.غ

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.