شناسه : 20500
جمعه, 06/01/1398 - 00:06
نویسنده : bushehr
تاریخچه مسجد؛

تاریخچه مسجد جامع امام حسین (ع) جائینک

مسجد جامع امام حسین (ع) جائینک در روستایی به به همین نام از توابع بخش دلور شهرستان تنگستان واقع است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج مساجد و محلات استان بوشهر، مسجد جامع امام حسین (ع) جائینک در روستایی به به همین نام از توابع بخش دلور شهرستان تنگستان واقع است. فاصله آن تا دلوار 3 کیلومتر تا اهرم (مرکز شهرستان) 20 کیلومتری و تاشهر بوشهر (مرکز استان) 35 کیلومتر است. روستای جائینک با روستاهای همجوار دارای 1400 خانوار و در حدود 5000 نفر جعمیت است.

 

در سال 1342 شخصی نیکوکار به نام حاج عبدالله غلامی که از اهالی منطقه و مقیم کشور کویت بود، مسجد را باز زیربنای 40 متر مربع بنا نهاد. پنج سال بعد یعنی در سال 1347 شخصی دیگر به نام حاج غلامحسین کریمی معرف به حاج غلام مسجد را توسعه داد و زیر بنای آن را به 180 متر مربع رسانید و سرویس های بهداشتی جداگانه به آن اضافه نمود. این مسجد از سنگ مرجانی کوه های محل و گچ ساخته شده و سقف آن نیز از چندل یا همان تیرک چوبی از کشورهای کرانه جنوبی خلیج فارس آورده و آن را احداث کردند. معماری این بنا عبدالرضا مظلومی با همکاری جوانان همان محل آن را ساختند.

 

در سال 1388 برادران بلارک با مساعدت مردم محل، مسجد را مرمت و نوسازی کردند. ساختمان جدید با سنگ لاشه از کوه های اطراف برازجان و سیمان و ماسه دریایی احداث گردید و سقف آن را تیر آهن استفاده شد.  در داخل شبستان و محراب مسجد از سنگ گرانیت به کاررفته و بدنه بیرونی مسجد با آجر کار شد.

 

عرصه مسجد 1200 متر مربع است که 180 متر مربع آن شبستان است. بانی و خدمتگزاران مسجد در سالهای گذشته بر عهده آقایان حاج عبدالحسین صفر(غلامی)، حاج غلامحسین کریمی و حاج حسین دانا پور (صفرپور ) و حاج رستم بلارک بود است در حال حاضر عبدالمحمد صفر پور تولیت مسجد را در دست دارد. مسجد به صورت هیات امنایی اداره می شود که اعضای آن در این زمان عبارتند از: سید جلیل حسینی، محمد کریمی، حاج محمد بلارک، حاج منصور موسایی و حاج غلامحسین هوشمند است.

 

پایان خبر/م.غ

برچسب ها
0 دیدگاه

افزودن دیدگاه جدید